Меню Затваряне


интерактивна изложба
в сърцето на града 

Декември 2024

70 деца и младежи на възраст между 3 и 16 години преобразяват центъра на Варна със своите гласове и рисунки, допринасяйки за по-качествена, социална и игрива градска среда.

…защото град, който се вслушва в идеите на децата, е добър за всички хора!

Площадът, известен на варненци като “площада с Рибаря”, е предпочитано място за срещи в сърцето на града. В непосредствените му очертания са разположени училище “Св. Климент” и няколко занимални и детски центрове, така че в следобедните часове целият район съвсем естествено се трансформира в място за игра за всички възрасти и свързване между семействата

По органичен път, в продължение на едно десетилетие тази зона предоставя на децата автентична градска среда за свободна игра и преживявания на открито. От друга страна, площадът се разви и като ключова централна точка, където самите деца събират и сформират общността. Изложбата “Деца на площада” стъпва именно върху тази даденост, за да постави акцент върху връзките, които съществуват между културата, в която възпитаваме и отглеждаме децата си, и начините, по които обитаваме града. 

Същевременно, проектът демонстрира нагледно, че диалогът между града, възрастните и децата далеч не е еднопосочен. Децата на площада са активни граждани и важни участници в оживяването на Варна, носители на богатство от идеи за нейното подобряване и ключови двигатели за социална промяна… Те са истинските агенти на промяната, но е нужно ние, възрастните, да започнем да придаваме видимост на начините, по които опитват да си възвърнат града. Техният поглед ни е необходим, за да преоткрием и възродим различните форми на свободно движение и игра; да идентифицираме проблеми и решения, които биха ни довели до смели, иновативни визии за града. Децата на площада опитват да направят Варна по-добра за всички хора. Тази изложба ви кани да тръгнете по техните стъпки.

“Деца на площада” обхваща прилежащите пространства и част от търговските обекти в района на ул. “Михаил Колони”, бул. “Княз Борис I.” и ул. “Архимандрит Филарет”. Техните витрини ви канят да забавите крачка и да смените перспективата; да поиграете на игрите, които децата са подготвили за хората на площада; да се включите в проекта със свое предложение за площадна трансформация…

Изложбата задава много въпроси:

  • На какво всъщност учим децата?
  • Какви са  обществените модели, към които те гледат: модели на заедност или изолация, чувствителност или отхвърляне…?
  • Какви са ограниченията, които градската, но и образователната реалност поставят пред тях?

Излобата включва:

  • 3 банери с документации, рисунки и гласове на 70 деца и младежи на възраст между 3 и 16 години (два от тях са по протежението на “Дупката”, а третият е на оградата на безистена срещу Sundogs). Те показват нагледно начините, по които децата ползват градската среда, превеждат я на свой език, опитомяват я към нуждите и ресурсите си, играят си с нейните ограничения, преобръщат я с главата надолу или я трансформират във въображението си.
  • 20 колажи с градски трансформации, изработени от деца и възрастни.
  • 20 интерактивни картички с покани за игри и участие в проекта, разположени в участващите обекти на/до площада: Leonardo, Starbucks, Tais Couture, Averi, Sundogs, Bacaro.

Предистория

Във Варна голяма част от родителите на средна възраст пазят от собственото си детство спомени за дълги часове, прекарани свободно в игра навън. Точно за едно поколение обаче улиците сведоха до минимум гостоприемството си към децата. Наличието на открити и относително сигурни градски пространства за игра вече не е даденост. Все по-голяма част от града става недостъпна за най-малките жители, а бързата урбанизация все повече разделя поколенията: най-малките са в детски ясли и градини; учениците прекарват все повече часове в училища и занимални; играта става възможна само на площадки и детски кътове… Заедно с това се промениха и социалните нагласи към децата. Възходът на колите, съчетан с високотехнологичното ежедневие, тревоги за безопасността и един запълнен с училищни и извънучилищни ангажименти стил на живот, допринасят за изчезването на децата от уличния пейзаж и “мигрирането” им към закрити пространства. 

Но докато свободата на детето у дома нарастна, то свободата на открито прогресивно намалява. Детската територия – местата, на които децата могат да се придвижват и играят самостоятелно – все повече се свива, а това върви със загуба на местен опит, намалява възможностите за участие, екологично мислене и изграждане на компетентности за живот сред младите хора…

Иначе казано: ако децата ни губят града, това неминуемо води и до сериозни загуби за цялото ни общество. “Деца на площада” алармира, че правото на град е право на всеки: право, което трябва да бъде осъзнато и отстоявано. Проектът е покана, Варна да се развива целенасочено като такъв град. Най-бързият начин да възспрем дегенеративните процеси, е да използваме детето, което традиционно винаги е оставало подценено в концепцията за града, като параметър за едно ново местно управление. 

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд Култура на Община Варна